Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Taksim Gezi Parkı

Sanal Tur Yorum(3)
20 Kasım 2008

Taksim Gezi Parkı, İstanbul’un Beyoğlu İlçesi’nde bulunan ve Taksim Meydanı ile Elmadağ semtleri arasında yer alan şehir parkıdır. Gezi Parkının bulunduğu yerde 1806 yılında Halil Paşa Topçu Kışlası adıyla Osmanlı, Rus ve Hint mimarisinden izler taşıyan büyük ve ihtişamlı bir topçu kışlası yapıldı. Kışla binası pek çok savaş gördü. Özellikle, 31 Mart Olayları’ndan sonra önemli hasarlar aldı ve onarım bekledi. Ancak mimari ve tarihi açıdan önemine rağmen kışla, 1940 yılında dönemin İstanbul Valisi Lütfi Kırdar tarafından, Henri Prost’un hazırladığı imar planı çerçevesinde yıktırıldı. Kışla yıkılmadan önceki yıllarında, içindeki alan düzenlenerek Taksim Stadı olarak spora açıldı. Türkiye Milli Futbol Takımı ilk resmi futbol maçını Romanya ile, Gezi Parkı’nın bugün bulunduğu, bu stadda 26 Ekim 1923’de oynadı ve maç 2-2 berabere sonuçlandı. Kışlanının yıkılması sonrası, çevrede yapılan otellere tahsis edilen alanlar ve düzenlemeler ile parkın kapladığı alan zaman içinde küçüldü. Buna rağmen İstanbul’un merkezinde önemli bir dinlenme alanı oldu ve sık sık düzenlemelerle görünümü değişti. Gezi Parkı hakkındaki bir diğer tartışma ise Taksim Meydanı’na yapılması planlandığı iddia edilen Taksim Camii’nin bu alana yapılmak istendiği ile ilgili söylentilerdir.

Kaynak: Wikipedia

Etiketler / Tags: , , , ,

3 Yorum »

  1. it’s wonderfull=)

    Yorum hbm — tarafından 08 Nisan 2009 @ 18:58

  2. gezi parkı terörü=terör estiren ve polisle çatışan bu aymazların TÜRK bayrağını-kasıtlı olarak- soytarılıklarına vahşiliklerine,hainli,klerine alet etmesi bir taktik olarak yapılmıştır.Bayrağımızı kirli ellerine almaya utanmıyorlarmı?Güvenlik güçlerimizin aşırı gösterdiği müsamaha bu haydutları şimartmıştır.Bu çetelere destek olan siyasiler ve sanatçılar da ihanet içindedirler.. Azıcık mürekkep yalayanlar dahi bilmeli ki ,bu eylemler sadece hükumete karşı değil ,ülkeye vatana millete zarar vermek hatta pkk nın emelllerine erişmek için yapılmaktadır.Yakan yıkan çapulcuları artık görmek duymak istemiyoruz.Destekciler de aklını başına alsın saytarılıklarından vazgeçsinler.Bu eylemciler mevcudun yüz katı kadar sayıda olsa dahi toplumu etkileyenez korkutamaz hele hele emniyet güçlerini durduramaz.. eylemciler kandilde yılan gibi yaşamayı düşünsünler

    Yorum atalay KONUR.alp — tarafından 16 Haziran 2013 @ 12:17

  3. Sayın Atalay Konur, Her ne kadar hem fikir olmasakda düşünceleriniz noktasına virgülüne dokunmadan aynen yayınlanmıştır!( istenirse çok kolay yok farz edilebilir ve lanetlenebilirdi.)Taksim Gezi parkın’daki insanların sadece düşüncelerine saygı gösterilmesi, lanetlenmemesi ve yok farz edimemesi gektiğine inanıyoruz. Eylemler ile ilgili edinginiğiniz izlenimin sizin en temel hakkınız olan tarafsız haber anlayışını ana yasası kabul etmesi gereken “Medya’dan” kaynaklandığını aşikardır.

    Yorum Admin — tarafından 16 Haziran 2013 @ 23:45

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google