Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Sahaflar Çarşısı / Sahaflar Bazaar

Sanal Tur Yorum(0)
16 Haziran 2008

Çınaraltı isminden anlaşılabileceği gibi  ulu bir çınarın altında Beyazıt Camii dış avlusu içinde eski eşyaların satıldığı bir bit pazarıdır. Bu pazarda eski para , pul , takı gibi eşyaların yanında fotoğraf makineleride satılırdı ancak günümüzde pazar eskisi kadar ilgi görmemektedir.Bir çoğumuz için ilk fotoğraf makinamız olan Zenith marka fotoğraf makinelerinin bolca bulunabildiği pazarda zamanla oranın ikonu olmuş insanlarda bulunur. Bu simaların en ünlüsü  Şair Hüseyin Avni Dede dir. Yaklaşık 40 yıldır aynı yerde kendi eserlerini ve takılar satan Şair uzun şaçları ve sakalları ile ilgi çeker. Bu sembol isim Eminönü belediyesinin bir kararı sonucu tezgahından edilmek isteniyor.

Sahaflar Carsisi, the second hand book bazaar, stands in the old courtyard between Beyazid Mosque and Grand Bazaar. It’s one of the oldest markets of Istanbul built on the same site as the Chartoprateia, book and paper market of the Byzantines. However it wasn’t until 18th century that booksellers settled their shops here leaving the Grand Bazaar. Printing and publishing legislation introduced soon after thus enabling the trade to expand in the whole courtyard. Also during this century the market remained the main point for book sale and distribution within the Ottoman Empire, and a gathering place for intellectual people. Unfortunately in the last 50-60 years the market lost its importance due to inevitable rise of modern bookstores and lately of the internet. Today there are still some old books, new ones, and examples of Ottoman miniature pages can be found.The Sahaflar Bazaar is open daily except on Sundays and during public or religious holidays, with the exception of smaller stores.

Etiketler / Tags: , , , , , , ,

Bu Sanal Tur İçin Henüz Yorum Yapılmadı »

Henüz yorum yapılmamış.

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google