Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Büyük Mecidiye Camii

Sanal Tur Yorum(0)
09 Ocak 2009

Büyük Mecidiye Camii Ortaköy:

Ortaköy‘ün en bilindik mazarası olan  Büyük Mecidiye Camii, İstanbul Boğazının eşsiz güzelliğine hakim bir noktada konumlanmıştır. Oldukça zarif bir görünüme sahip olan camii Sultan Abdülmecit tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a  1853  yılında yaptırılmıştır.  Geçmişle günümüz arasındaki en belirgin mazarayı Boğaz Köprüsü ile oluşturdukları siluet sayesinde gözlemlememiz mümkündür. Neo Barok üslupta yapılmış olan camii, bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur.

Ortaköy Mosque:

Ortaköy Mosque, officially the Büyük Mecidiye Camii (Grand Imperial Mosque of Sultan Abdülmecid) in  İstanbul, is situated at the waterside of the Ortaköy pier square, one of the most popular locations on the Bosphorus.

The original Ortaköy Mosque was built in the 18th century. The current mosque, which was erected in its place, was ordered by the Ottoman sultan Abdülmecid and built between 1854 and 1856. Its architects were Armenian father and son Garabet Amira Balyan and Nigoğayos Balyan (who also designed the nearby Dolmabahçe Palace), who designed it in Neo-Baroque style. Within the mosque hangs several examples of Islamic calligraphy executed by the Sultan Abdülmecid himself, who was also a hattat (master calligrapher).
The wide, high windows let the ever-changing light reflections of the Bosphorus shine in the mosque.

Etiketler / Tags: , , , , , ,

Bu Sanal Tur İçin Henüz Yorum Yapılmadı »

Henüz yorum yapılmamış.

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google