Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Karaköy Güllüoğlu

Sanal Tur Yorum(1)
04 Aralık 2010

Karaköy Güllüoğlu:
Baklava söz konusu olduğunda aklımıza ilk gelen elbetteki Güllüoğlu markasıdır ancak Karaköy Güllüoğlu‘nun (Nadir Güllü) baklavaları ayrıcalıklı bir lezzet farkı olduğunu daha ilk yediğinizde size hissetiriyor. Baklavanın ağır bir tatlı olduğunu düşünüyorsanız henüz gerçek baklavayı tatmamışsınız demektir.
1871’de baklavanın anavatanı Gaziantep’de başlayan Karaköy Güllüoğlu (Nadir Güllü) serüveni 1949 yılından sadece Karaköy‘de çok özel bir İstanbul lezzeti olarak devam ediyor. Karaköy Güllüoğlu’nun başka yerde şubesi yok. Kaliteden ödün vermemek için özellikle başka sube açılmıyor  ancak online sipariş ile  bu lezzet ayağınıza kadar gönderiliyor . Size tavsiyemiz eğer vaktiniz varsa karaköy katotoparkı’nın hemen altındaki mağazada bu lezzeti otantik bir afmosferde tatmanız olucaktır.
Yıllardır Türkiye’yi ziyaret eden yabancılara ürünlerini sunarak, yurtdışında da haklı bir şöhret kazanan Karaköy Güllüoğlu bu bakımdan ülke tanıtımına da büyük bir katkı sağlıyor. 1996 yılından bu yana başta Yunanistan olmak üzere pek çok  Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine steril ambalajlar içerisinde tazeliğini uzun süre koruyan baklava ihracatı gerçekleştiriyor.

…In Istanbul, Karaköy Güllüoğlu is one of our favorite places for that kind of pure baklava experience. Located a stone’s throw from the Bosphorus, this baklava emporium has been catering to Istanbul sweet tooths since 1949. Done up in borderline tacky décor that looks like it is meant to evoke late Ottoman splendor, the place serves more than a dozen different kinds of phyllo-based sweets, none of them resembling the cardboard-like, past-its-prime version of baklava that is often dished out outside the Middle East. Along with its excellent classic baklava, made with either pistachios or walnuts, we are also fans of Güllüoğlu’s şöbiyet, a gooey, triangular-shaped phyllo pastry filled with pistachios and cream, and of a specialty called sutlu Nuriye, made of flaky layers of pastry drenched in a sweet, milky sauce. After you pick out what you want from the display cases holding large trays of baklava, you can either eat your sweets standing up at one of several high tables inside, surrounded by an unmistakably buttery aroma, or sit down at a table outside and catch the Bosphorus breeze.

Source: istanbuleats.com

Etiketler / Tags: , , , ,

1 Yorum »

  1. Baklava zaten meşhur Nadir Beyin liderliğiyle dahada meşhur bir hal aldı..Türkiyemizide böyle biri yönetse iyi olmaz mı?

    Yorum szgn — tarafından 01 Mart 2011 @ 09:04

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google