Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Kamondo Merdivenleri / Steps

Sanal Tur Yorum(1)
17 Haziran 2008

1850’lerde Galata’nın anacaddesi olan “Voyvoda” Caddesi çevresindeki bankerlerin en önemlilerinden birinin, Avram Kamondo’nun bankasının bulunduğu Rue Camondo (günümüzdeki Banker Sokağı) ile daha aşağıda kalan Voyvoda Caddesi’ni bağlayan, geç barok çağrışımlı küçük şirin bir merdiven yaptırılmıştır: Kamondo Merdivenleri.
Portekiz (veya İspanyol) kökenli Musevilerden olan Kamondolar’ın, Avrupa’nın değişik kentlerinde yaşadıktan sonra, olasılıkla XVIII.yy sonlarında İstanbul’a göç ettikleri sanılıyor. Önceleri uluslararası düzeyde ticaret yapan ve hayli zenginleşen ailenin adına Osmanlı belgelerinde ilk kez 1782’de rastlanmasına karşın aile bireyleri ve etkinlikleri konularında ayrıntılı bilgiler bulunmamaktadır. Avram Kamondo’nun bu merdivenleri okula giden çoçukları için yaptırdığı söylenmektedir. 5-6 basamakta bir bulunan geniş boşlukları sayesinde okula giden çoçukları evlerine ulaşırken düşerlerse çok büyük bir yaralanma olmadan kurtulmaları için bu şekilde tasarlanmıştır.
Ünlü Fotoğrafcı Henri Cartier-Bresson’un bu merdivenlerde çektiği fotoğraf istanbul da çektiği en güzel fotoğraflardan biridir.Bu sebeple fotoğraf camiasında Bresson merdivenleri ismi ile de anılır.
Camondo stairs (also known as Kamondo stairs ) is a very special architectural project from the 19th century.Built in 1860 , by Camondo family , a very important and influent family by time, they are a special example of baroque and art nouveau styles.
These very special stairs have a hexagonal shape. It is said that this shape was arranged this way, so that if a child would slip while climbing down, the other bevel would prevent them from falling. These stairs were built to facilitate the transport of Camondo’s children to reach school and to cut down Camondos way to the Banks Avenue , built by them as well. Henri Cartier Bresson, a french photographer, very well known for his reportage work has also a very fine photo of these unforgettable stairs.

Etiketler / Tags: , , , , , ,

1 Yorum »

  1. Muhteşem!

    Yorum laletonton@yahoo.com — tarafından 16 Temmuz 2010 @ 07:11

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google