Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Gülhane Parkı

Sanal Tur Yorum(2)
04 Eylül 2008

Gülhane Parkı:

Çoçukluğu İstanbul’da  geçmiş bir çok insan için Gülhane parkının apayrı bir önemi vardır. Eskiden parkın içinde bulunan hayvanat bahçesi bakımsızda olsa vahşi hayvanar ile ilk kez karşılaştığımız bir mekandı.Zamanla daha da bakımsızlaşan hayvanat bahçesi ve maymunlara yemiş atmamayı öğrenemeyen güzide halkımız sayesinde İstanbul’un tek hayvanat bahçesini de kaybetmemiz gerçekten çok acı verici bir durum.

Gülhane Parkı, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesiydi ve içinde bir koru ve gül bahçelerini barındırırdı. İstanbul şehremini operatör Cemil Paşa (Topuzlu) zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirildi ve halka açıldı. Toplam alanı 163 dönüm kadardır. Parkın girişinde sağ tarafta İstanbul şehremini ve belediye başkanlarının büstleri vardır. Ayrıca, Sarayburnu kısmında Atatürk’ün Cumhuriyetten sonra dikilen ilk heykeli (3 Ekim 1926) bulunur. Heykel, Avusturalyalı mimar Kripel tarafından yapılmıştır. Parkın ortasından iki yanı ağaçı yol geçer. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun sağında ise Romalılardan  kalma Gotlar Sütunu  vardır. Parkın Sarayburnu kısmı eskiden Sirkeci demiryolu  hattı üstünden bir köprüyle ana parka bağlıydı. Bu kısım sonradan sahilyolu (1958) ile parktan ayrıldı. Atatürk, halka latin harflerini halka ilk defa bu parkta 1 Eylül 1928 tarihinde gösterdi. Atatürk’ün naaşı Ankara’ya gönderilirken, İstanbul’daki son tören Gülhane Parkı’nın Sarayburnu bölümünde 19 Kasım 1938 tarihinde yapıldı. Tabut, top arabasından 12 general tarafından alınarak Yavuz zırhlısına götürülmek üzere rıhtımdaki bir dubaya yanaşan Zafer destroyerine konuldu.

Gülhane Park:

Gülhane Park is a historical urban park  in the Eminönü district of Istanbul, Turkey, located adjacent to and on the grounds of the Topkapı Palace; the south entrance of the park sports one of the larger gates of the palace. It is the oldest -and one of the most expansive- public parks in Istanbul.

Gülhane Park was once part of the outer garden of Topkapı Palace and mainly consisted of a grove. A section of the outer garden was planned as a park by the municipality and opened to the public in 1912. The park previously contained recreation areas, coffee houses, playgrounds etc. Later, a small zoo was opened within the park. The first statue of Atatürk in Turkey was erected in the park in 1926, sculpted by Heinrich Krippel.

The park underwent a major renovation in recent years; the removal of the zoo, funfair and picnic grounds affecting an increase in open space. The excursion routes were re-arranged and the big pool was renovated in a modern style. With concrete structures removed the park regained the natural landscape of the 1950s, revealing trees dating from the 1800s.

Alıntı:wikipedia

Etiketler / Tags: , , , ,

2 Yorum »

 1. nerde eskı gülhane ..ben 29 yaşındayım..annem bızı çok getırırdı..çok severdık ..
  kukla gösterılerını saatlerce seyrederdık…hacıvat karagöz.sonra lüne parkı…salıncaklar…ve bır sürü hayvanlar..
  gez gez doyamazdık.
  şimdi tursıtlere yaramış!yatıyorlar aptalca canım çimenlere ve sevgılıler mesken etmiş.
  çocuklugum kokuyor orada.2 evladımı götürdüm oraya.boşboş gezdik!Bence zaman uymak demek degerlerı yok etmek demek degıldır.gene hayvanlar olsa kuklalar..
  kım degiştirdi,bunu güzelmı oldu sanıyor
  evler dikilmiş..küçültmüşler,sanırım yakında yok edecekler ..sesimi duysa biri…
  zamanı gerı sarsakve ozamanların gülhane parkını benımde çocuklarım görseydı keşke:(

  Yorum SİNEM — tarafından 04 Ağustos 2009 @ 00:46

 2. İlk defa gittim çok güzeldi kuzen tekrar tekrar teşekkürler seni çok seviyorum….silivrinin kaleparlı istanbulun gülhane parkında saklı güzellkler var….

  Yorum filiz — tarafından 10 Şubat 2010 @ 21:58

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google