Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Galata Kulesi / Tower

Sanal Tur Yorum(4)
20 Haziran 2008

Galata Kulesi:

Galata kulesi  Cenevizlilerden kalan bir yapıdır. Yapımı 1384 yılında tamamlanan kule Ceneviz kolonisinin surları arasındaki en yüksek tepeye yapılmıştır.  Osmanlılar döneminde ilk zamanlar yeniçeriler tarafından kullanılmış olan Galata kulesi, II. Selim döneminde (1566-1574) Türk Astronomu Takiuddin tarafından revize edilerek gözlemevi olarak kullanılmıştır. 1794 yılındaki (III. Selim dönemi) büyük Galata yangını nedeniyle zarar gören kule, II. Mahmut tarafından 1832 de tekrar inşaa edilmiştir. 1964 e kadar yangın kontrol istasyonu olarak kullanıldı ve 1967 de turistik hizmete açılana kadar restorasyon için kapalı kalmıştır.

Bugün ise yeniden keşfedilen kuledibi bölgesinde tarihi ve turistik bir değer olarak dimdik ayakta durmaktadır. Kule çevresinde bulunan cafe ve restorantlar çevreye yeniden canlılık getirerek turizme hizmet etmektedir.

The Galata Tower:

The Galata Tower is one of the most prominent landmarks in the city on the European Side, located in Old Pera(Beyoglu) district. It is open everyday from 9.00 to 18.00 to climb up to the observation deck. There is a  restaurant on the top of the tower where you can enjoy a traditional Turkish Night. There is an elevator and two floors to walk up.

Etiketler / Tags: , , , , , , , ,

4 Yorum »

 1. teşekkürler sosyal bilgiler ödevimde yardımcı olmuş oldunuz.

  Yorum tuana buket günel — tarafından 21 Ekim 2008 @ 17:25

 2. Çook ama çok teşekkür ederim, ödevime yardımcı oldunuz…. :)

  Yorum elif — tarafından 11 Nisan 2009 @ 19:13

 3. GALATA KULESİ benim için nedense çok önemlidir.Ona baktıkça huzur buluyorum her gün güne ona bakarak uyanmak yetmiyomuş gibi odamın duvarını tamamen kaplayan bir resmi var…..Küçüklüğümden beri beni ve istanbulu koruduğuna inanırım…O belki dedikleri gibi bir şovalye olabilir:)

  Yorum Fulden çakmak — tarafından 21 Mayıs 2009 @ 23:04

 4. görüntü çok güzel

  Yorum cihanimparatoru — tarafından 13 Temmuz 2009 @ 21:05

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google