Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Dolmabahçe Sarayı / Palace

Sanal Tur Yorum(4)
13 Haziran 2008

Dolmabahçe Sarayı, Avrupa sanatı üslûplarının bir karışımı olarak 1842-1853 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecit’in mimarı Karabet Balyan’ın inşaa ettiği bir eserdir. Dolmabahçe Sarayı 3 katlı ve simetrik planlıdır. 285  odası ve 43 salonu vardır. Dünyadaki saraylar içerisinde en büyük balo salonuna sahiptir.  36 m. Yüksekliğindeki kubbesinden ağırlığı 4.5 ton olan devasa bir kristal avize asılı durur. Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullanılan sarayda en önemli olay 1938 yılında Atatürk’ün ölümüdür. Dolmabahçe sarayı müzesi salı ve perşemce günleri haricinde sabah  9:00 dan 15:00 a kadar halkın ziyaretine açıktır.

Dolmabahçe Sarayı denince nedense aklımıza kapısında nöbet tutan askerler gelir. İnsan üstü bir çabayla haraketsiz ve sesiz bir şekilde kapıda bekleyen 2 asker çoğu turist tarafından balmumu heykel muamelesi görürler.

Dolmabahçe Palace was the first European-style palace in Istanbul and was built by Sultan Abdülmecid between 1842 and 1853, at a cost of five million Ottoman gold pounds, the equivalent of 35 tons of gold. Fourteen tons of gold in the form of gold leaf were used to gild the ceilings of the palace. The world’s largest Bohemian crystal chandelier, a gift from Queen Victoria, is at the center hall. The chandelier has 750 lamps and weighs 4.5 tons. Dolmabahçe has the largest collection of Bohemian and Baccarat crystal chandeliers in the world, and one of the great staircases has bannisters of Baccarat crystal.

Mustafa Kemal Atatürk, the founder and first president of Turkey, spent his last years in the palace as his health deteriorated. Atatürk died at 9:05 a.m. on November 10, 1938, in a room that is now part of the museum.

The palace is managed by Milli Saraylar Daire Başkanlığı (Directorate of National Palaces) responsible to the Grand National Assembly of Turkey. Dolmabahçe Palace Museum is open to public on weekdays from 9:00 to 15:00, except Mondays and Thursdays.

Etiketler / Tags: , , , , , , , ,

4 Yorum »

 1. Eşsiz güzelliği olan Dolmabahçe Sarayı çok güzel olmuş.

  Yorum mehmet — tarafından 15 Aralık 2008 @ 19:13

 2. Müthiş bir yapı, harika bir sanal gezinti.

  Yorum sinem — tarafından 19 Ocak 2012 @ 20:47

 3. Müthiş bir sanal tur çalışması, yapanların ellerine sağlık.

  Yorum eda ece — tarafından 02 Mayıs 2014 @ 17:33

 4. çok ama çok güzel site herkese öneririm…

  Yorum fatih — tarafından 19 Şubat 2015 @ 09:13

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google