Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Dikilitaş/Obelisk

Sanal Tur Yorum(1)
21 Haziran 2008

Sultanahmet Dikilitaş:

Sultanahmet Meydanı’nda, ‘Hipodrom’da bulunan Obelisk (dikilitaş) Mısır’ın 18. Sülâle hükümdarlarından III. Thutmosis’in (M.Ö. 1502-1448) Asya’da kazandığı zaferlerin anısına 1450’de diktirdiği taştır. Yıllarca Mısır’da kalan taş Firavunların tarihten silinmesinden sonra, burada kurulan yarı Hellen yarı Mısır bir devlete, sonra da Romalıların eline gemiştir. Bu dönemde, Romalılar, şehirlerini süslemek için Mısır’da bulunan anıtları kullanıyorlardı. I. Constantius da, yeniden kurduğu Constantinopolis’de Hipodromu süslemek için çeşitli anıtları buraya taşıttırıyordu. Oğlu II. Constantinus (337-361), taşı İstanbul’a götürülmek üzere İskenderiye’ye taşıtmak istemiş, ancak bunu başaramamıştır ve taş kıyıda bırakılmıştır. Daha sonra, İmparator Julianus’un (361-363) emriyle İskenderiyeliler taş için özel bir gemi yapmışlar. Taşın İskenderiye’den ne zaman ve kim tarafından İstanbul’a getirildiği ve nasıl taşındığı bilinmiyor.

Obelisk:

Another emperor to adorn the Hippodrome was Theodosius the Great, who in 390 brought an obelisk from Egypt and erected it inside the racing track. Carved from pink granite, it was originally erected at the Temple of Karnak in Luxor during the reign of Tuthmosis III in about 1490 BC. Theodosius had the obelisk cut into three pieces and brought to Constantinople. Only the top section survives, and it stands today where Theodosius placed it, on a marble pedestal. The obelisk has survived nearly 3,500 years in astonishingly good condition.

Etiketler / Tags: , , , , , , ,

1 Yorum »

  1. tek kelime ile süper!

    Yorum cemal — tarafından 27 Şubat 2009 @ 09:09

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google