Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Çiçek Pasajı / Passage

Sanal Tur Yorum(0)
13 Haziran 2008

Beyoğlunun en eğlenceli ve en bilinen pasajıdır Çiçek pasajı. Eski ismi “Cite de Pera” olan pasaj, 1876 yılında “Galata Bankerleri” adıyla tanınan ve gerektiğinde saraya bile borç verecek kadar zengin Rum bankerlerden biri olan Hristaki Zografos Efendi, yanan Naum Tiyatrosu’nun yerini satın alır. Rum Mimar Cleanthy Zanno’ya projelerini çizdirerek bu boş alan üzerine, yeni bir tip çarşı ve apartman olacak bir bina yaptırır. Çicek pasajı O dönem Perada ( Beyoğlunda) oldukça moda olan Paris tarzı 24 adet dükkan ve üst katında ise 24 adet lüks daire olarak inşaa edilmiştir. Dükkanların bulunduğu pasaj bölümüne  “Hristaki Pasajı”, Binaya ise “Cite de Pera” ismi verilmiştir. Bu gün hala giriş kısmında bu isim bulunmaktadır. İstanbulun en güzel kafa çekilen yeri burasıdır ancak meyhaneler turistik olduğundan biraz pahalı bir yerdir.

It all started when Chirtaki Efendi Zogrophos, a wealthy Constantinopolitan businessman, built the Second Empire-style Cité de Péra building on Beyoglu’s Grande Rue de Péra (Istiklal Caddesi) in 1876.The Cité de Péra was to be the Ottoman Empire’s best, “a monument that even Paris would be proud of,” a bellwether in the revival of architecture in Istanbul. And so it was!By the latter half of the 20th century, however, the posh boutiques on the ground floor had all moved on, as had the tony offices above. The passage through the ground floor of the building, once the home of flower shops, was then occupied by meyhanes (tavernas) specializing in draft beer and rowdy behavior, but also good food.

Etiketler / Tags: , , , , , , , , ,

Bu Sanal Tur İçin Henüz Yorum Yapılmadı »

Henüz yorum yapılmamış.

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google