Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Beşiktaş İskelesi

Sanal Tur Yorum(1)
01 Eylül 2008

Beşiktaş, İstanbul’un en eski semtlerinden biri ayrıca bir ilçesidir. İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında, Kabataş ile Ortaköy arasındadır. Batı’da Şişli ve Kağıthane, güneybatıda Beyoğlu, kuzeyde Sarıyer ile komşudur. Yüzölçümü 11.000 kilometrekare, sahil uzunluğu 8375 metre, nüfusu 2000 sayımına göre 190,813’tür. Beşiktaş’ın eski ve yeni sakinleri arasında yaygın olan ve yazılı kaynaklara da geçmiş bulunan bir teze göre Beşiktaş adının aslı Beştaş’dır. Bu da Barbaros Hayreddin Paşa’nın gemilerini bağlamak için kıyıya diktirdiği beş taş sütundan gelir. Beştaş adı zamanla Beşiktaş’a dönüşmüştür.

The Bosphorus has been settled for a long, long time and there are many places of historical interest. This stretch of the Bosphorus shore is slightly sheltered from the strong north-easterly winds that bring storms to Istanbul and thus ships have always been moored here. Indeed in Greek and Byzantine times the area was called Diplokionion, meaning ‘double pillar’. Furthermore one theory of the origin of the current name Beşiktaş is that it has mutated from Beştaş (meaning “five stones”), referring to the pillars to which ships were moored in the time of Barbaros Hayreddin Pasha.

Etiketler / Tags: , , ,

1 Yorum »

  1. İstanbul’da Beşiktaş, aşkın başladığı yerdir benim için. Gençlerin oturduğu yerde başladı herşey:)

    Yorum SERKAN — tarafından 13 Mayıs 2009 @ 12:13

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google