Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Ayasofya / Hagia Sofia

Sanal Tur Yorum(1)
12 Ocak 2012

Günümüzde müze olarak hizmet veren  Ayasofya Hıristiyanlık aleminin en büyük beş kilisesi olarak  MS 532 yılında yapına başlanmış.Bu muhteşem yapı  o dönemki şartlar göz önüne alındığında sadece beş yıl gibi kısa bir sürede Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen döneminde yapında yaklaşık 10.000 işci çalıştırılarak MS 537 yılında tamamlanmıştır.
1453’de Fatih Sultan Mehmeti’in İstanbul’u fethi ile birlikte Ayasofya (Hagia Sofia) Camiye dönüştürülmüştür. Fatih Sultan Mehmet’in büyük hoşgörüsü sayesinde korunan ve bugün hali hazırda Kültür Bakanlığı destekli restorasyon çalışmaları ile yeniden ortaya çıkarılan mozaikler tüm canlılığı ile sanal tur çalışmamızda görülmektedir. Ülkemizin en çok ziyaret edilen ve dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen bu büyük eseri aradan geçen yaklaşık 1500 yıla rağmen dimdik ayakta görmek günümüz insanları için oldukça büyük bir şans.

Hagia Sophia (from the Greek: Ἁγία Σοφία, “Holy Wisdom”; Latin: Sancta Sophia or Sancta Sapientia; Turkish: Ayasofya) is a former Orthodox patriarchal basilica, later a mosque, and now a museum in Istanbul, Turkey. From the date of its dedication in 360 until 1453, it served as the Greek Patriarchal cathedral of Constantinople, except between 1204 and 1261, when it was converted to a Roman Catholic cathedral under the Latin Patriarch of Constantinople of the Western Crusader established Latin Empire. The building was a mosque from 29 May 1453 until 1931, when it was secularized. It was opened as a museum on 1 February 1935

Etiketler / Tags: , , , , , , , , ,

1 Yorum »

  1. Turkiye cok cok guzel sanal tur harika

    Yorum Seddiksac — tarafından 12 Mart 2013 @ 18:43

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google