Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Avrupa Pasajı / Passage

Sanal Tur Yorum(0)
13 Haziran 2008

Aynalı Pasaj olarak da bilinen Avrupa Pasajı Beyoğlu’nda Meşrutiyet Caddesi ile Sahne Sokağı’nı (eski isimleri ile Hamalbaşı Sokak ile Tiyatro Sokağı) birbirine bağlayan, kâgir bir binada bulunmaktadır ve pasaj Beyoğlu’ndaki en eski pasajlardan biridir.

Sokağa bakan heykelleri ile diğer pasajlar içinde hayli dikkat çeken Avrupa Pasajı’nın inşa edildiği yerde daha önce Naum Tiyatrosu ile Jardin des Fleurs (Çiçekler Bahçesi) ya da Palais des Fleurs (Çiçekler Sarayı) Hotel bulunuyordu. 5 Şubat 1855 tarihinde görkemli bir balo ile açılan otelin dekorasyonu, yemek servisi, servisteki düzen ve zarafet ise övgüler ile karşılanmıştı. 1870 büyük Beyoğlu yangını sırasında Naum Tiyatrosu ile birlikte yanan Jardin des Fleurs otelinin yerine yapılan bina 9 Mart 1874 tarihinde yeniden inşaa edilmiştir. İstanbul’un bu güzel pasajı içinde şuanda turistik hediyelik eşayalar satan dükkanlar bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında burada yaşlı turist kafilelerine raslamanız olasıdır. Bu sanal turda özellikle eşsiz güzellikteki  heykellere dikkatlice bakmanızı tavsiye ederiz.

English:

Avrupa Passage, that must be the one that is located in the very backstreets among others, is placed just o few steps beside Embassy of United Kingdom. It is narrower with regards to other passages but it has a different beauty. This beauty is obtained by the new-renaissance style of architecture. When you look inside the passage from a distance in the enterance you can not guess this beauty. May be it is the most historical passage with its look having sculptures on left and right sides and the sunshine that enters form the transparent glass roof adds more beauty.

Etiketler / Tags: , , , , , , , , ,

Bu Sanal Tur İçin Henüz Yorum Yapılmadı »

Henüz yorum yapılmamış.

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google