Sanal Tur, Sanal Gezinti Uygulamaları

reflex reflex reflex reflex reflex
Sanal tur için bizi arayın

Atatürk Kültür Merkezi

Sanal Tur Yorum(2)
03 Şubat 2009

Atatürk Kültür Merkezi (AKM):
1930’larda İstanbul’a bir büyük opera merkezi inşa etmek amacıyla başlayan çalışmalar sonucunda binanın temeli 1946’da atıldı.Mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun yaptığı değişikliklerle Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 1969 yılında hizmete açıldı. İnşaa edildiği dönemde dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ikinci büyük sanat merkezi olma özelliğine sahip göz kamaştırıcı bir çalışmaydı. Ancak bina, 1970 yılında Arthur Miller’ın Cadı Kazanı sahnelenirken çıkan yangında büyük tahribat gördü. Yeni değişiklikler, sıkı güvenlik ve yangın önlemleri ile yapı 1978’de yeniden hizmete açıldı.

Bugün bir çoğumuz için sadece önünde buluşulan dev bir hurdayı andıran bakımsız görüntüsü yüzünden binanın sahibi olan Kültür Bakanlığı, Atilla Koç’un yönetimde olduğu 2006-2007 yıllarında binanın onarım masraflarının yüksek olduğunu gerekçe göstererek, yıkılması ve yenilenmesi görüşünü gündeme getirdi.Ancak her nasıl olduysa Kültür bakanı Ertuğrul Günay döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından imzalanan protokolle 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nca üstlenilen Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yenileme projesi, binayı 1969’da tamamlayan Mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun mimar oğlu Murat Tabanlıoğlu’na verildi.

Etiketler / Tags: , , , , , , ,

2 Yorum »

  1. Bina içi ve sanat köşelerini bulamadım örneğin tsm nin yayın yaptığı odadan tsm icrası olsaydı çok harika olurdu bunu başlangıç olarak kabul edip daha iyilerini bekliyorum.

    Yorum ahmet gokhan — tarafından 12 Ağustos 2009 @ 15:48

  2. Ahmet bey kesinlikle haklısınız, ancak AKM gibi binalarda çekim yapabilmek için özel izinler gerekiyor. Sağolsun ne belediyemiz ne İstanbul 2010 ajansı nede başka bir devlet kurumu bize bu konuda bırakın destek olmayı izin konusunda zorluklar çıkararak köstek olmayı tercih ediyorlar. Sanırım bu tarz uygulamarı yapan kendi görüşlerine yakın kimselere peşkeş hazırlıklarındalar!

    Yorum admin — tarafından 12 Ağustos 2009 @ 16:22

Bu yazıya yapılan yorumlar için RSS beslemesi. Geri İzleme URL'si

Sen de sanal tur hakkında düşünceni paylaş

Panoramikİstanbul.com Sitesindedeki fotoğrafların tüm hakları Yavuz Sevimli Photography'ye aittir.Bu sitedeki çalışmaların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Google